Autor: Marijano Atanasković, 13. 10. 2017.

Osim svakodnevnih, planiranih i odrađenih nastavnih sati u redovnoj nastavi, jako su važne i izvannastavne aktivnosti, u obliku stručnih ekskurzija, putovanja, gostovanja, ali ipak, najvažnija je kvalitetna suradnja u mikrokozmosu lokalne zajednice. Jedan oblik takve suradnje, desio se danas u našoj Školi, posjetom gradonačelnika Grada Labina gospodina Valtera Glavičića i njegove zamjenice, gospođe Federike Mohorović Čekada, koji su dobrano premašili svoj planirani jednosatni posjet. Gradonačelnik i njegova zamjenica posjetili su doslovno sve prostorije i učionice naše škole, u kojima su učenici i učitelji demonstrirali tipičan radni dan u svim sociološkim oblicima rada u nastavi, od pretežno individualnog oblika, rada u parovima i grupnom radu, pa do "klasičnog", frontalnog oblika u nastavi solfeggia, teorije glazbe, orkestra, komorne glazbe, pjevačkog zbora i suvremenog plesa, odn. plesne igraonice. Naši su gosti sa zanimanjem pratili fragmente različitih nastavnih procesa, koji su se spojili u jednu cjelinu umjetničke škole kao jedinstvenog i kompaktnog kreativnog bića. Posebno je bio zanimljiv posjet učionici s pametnom pločom, a gradonačelnik se zainteresirao za njenu primjenu u nastavi, gdje je učitelj solfeggia demonstrirao djelić mogućnosti ovog nastavnog pomagala, u čemu su mu pomogli vidno uzbuđeni učenici. Nakon neplanirano dužeg posjeta, gradonačelnik je upoznat i uporabom e-Dnevnika, koju naša Škola koristi već drugu godinu.
Upoznavanje i uvažavanje tradicije i lokalnih običaja, te njihova globalna promocija zahtjevan je i odgovoran, a u isto vrijeme i nužan proces, koji u suvremenih uvjetima, koristeći modernu tehnologiju, pruža mladim naraštajima mogućnost slojevitog obrazovanja i kulturnog izražavanja, formirajući mladu osobu sposobnu samostalno rješavati zadatke i probleme iz bilo kojeg područja. Ovaj posjet našeg gradonačelnika i njegove zamjenice, mogao bi biti kvalitetan i nadasve potreban način poboljšanja skromnih uvjeta rada u našoj školi.