ORKESTRALNI SEMINAR U POREČU

Autor: Marijano Atanasković, 23. 4. 2018.

Već treću godinu zaredom članovi Velikog orkestra škole pohađaju orkestralni seminar na kojem učestvuju učenici svih instrumentalnih odjela, ali i naši bivši učenici, kojima je pružena mogućnost da i na taj način nastave aktivno bavljenje glazbom uz dodatno glazbeno obrazovanje. Škola koja može pružiti ovakve uvjete može biti ponosna na svoju ulogu glazbenog edukatora, na svoje učitelje koji nesebično, uz puno strastvene energije, znanja i bogatog iskustva, često prelazeći krute formalne okvire, pomažu u formiranju mladog senzibiliziranog umjetničkog bića, sposobnog da samostalno i kritički propitkuje prave umjetničke vrijednosti, ali i da s puno ljubavi i strasti, učestvuje u njihovoj realizaciji.
Ove godine seminar se održao u Porečkom hotelu Pical s odličnim uvjetima uz veliku podršku domaćina. U trodnevnom seminaru, ali i kvalitetnom druženju, članovi ovog raznolikog orkestra, izvježbali su desetak skladbi iz bogatog repertoara koji je ovaj orkestar u protekloj deceniji interpretirao na mnogim pozornicama u zemlji i izvan naše domovine. Pod strogom i popustljivom, ozbiljnom i neozbiljnom palicom neformalnog, ali energičnog dirigenta Tomislava Novaka, orkestar je uspio izvesti novu skladbu prima vista u dvije verzije s dva nova "bubnjara", kojima to nije glavni instrument, a koji su, svaki na svoj način, uz iskazanu volju i želju, sasvim spontano na drumsetu "odprašili" svoju dionicu neslužbene himne Labinskih rukometaša. Uz veliku i nesebičnu pomoć pravog bubnjara Zdravka Širole i podršku pročelnika harmonikaško-puhačkog odjela učitelja Marijana Atanaskovića u izradi aranžmana i slojevitoj "logistici", a nadasve nepresušnom energijom dirigenta i svih članova, Veliki orkestar škole nije samo "velik" zbog sastava i broja članova, već i zbog velikog srca i ogromne želje za javnim prenošenjem pozitivne poruke, koju samo glazba može u tom obliku pružiti.
Djeco, bivši i sadašnji učenici, kolege, hvala vam, divni ste!
Marijano Atanasković