Koncertna turneja

Autor: Marijano Atanasković, 10. 3. 2017.

Ožujak 2017. učenici i učitelji labinske Umjetničke škole pamtit će po zanimljivoj i vrlo uspješnoj trodnevnoj koncertnoj turneji pjevačkog zbora i velikog orkestra koja je uključivala tri grada: Našice, Baju (Mađarska) i Varaždin. Prvi dan (ponedjeljak, 6. 03.) – polazak iz Labina za Našice u ranim jutarnjim satima, tonska proba i zajednički koncert s učenicima OGŠ Kontesa Dora iz Našica. Bio je to uzvratni posjet Našicama, u sklopu XXIII. Memorijala poznate hrvatske skladateljice Dore Pejačević. Zajednički koncert započeli su domaćini solo-izvedbama višestruko nagrađivanih učenika na braču i bisernici, a nakon kojih je slijedio izvrstan tamburaški orkestar našičke škole pod ravnanjem ravnateljice Marine Kopri. U drugom dijelu koncerta nastupili su naši učenici s 30-minutnim programom poznatih hitova: Marche Grotesque (A. Derecskei), Billie Jean (M. Jackson - Q. Jones), Eye of the tiger (F. Sullivan - J. Peterik), Funky town (F. Greenberg), Detektiv (J. Derbenko), Pink Panther (H. Mancini), Mambo no. 5 (D. P. Prado) te popularnim Hrvatskim narodnim pjesmama Branka Radića. Velikim orkestrom naše škole ravnao je prof. Tomislav Novak, a pjevački zbor vodila je prof. Diana Macan. Koncert je privukao brojnu publiku koja je ispunila koncertnu dvoranu našičke glazbene škole do posljednjeg mjesta. S velikim oduševljenjem i burnim pljeskom nagrađena je svaka točka, a i izmamljena bis izvedba oba orkestra. Nakon koncerta naši su učenici proveli u druženju s učenicima iz Našica i njihovim obiteljima, čiju će gostoljubivost i prijateljstvo trajno pamtiti. Drugi dan (utorak, 7.03.) – jutarnji sati bili su posvećeni posjetu Zavičajnog muzeja Našice i Spomen sobi Dore Pejačević. Kroz zanimljivo vodstvo, učenici su saznali mnoge pojedinosti iz života grofova Pejačević, povijesti našičkoga kraja te detalje iz života i skladateljskog opusa Dore Pejačević. Slijedio je put prema Baji, smještaj u hostelu, tonska proba te koncert u prekrasnoj dvorani Turističkog centra Baja. Ovo je bio prvi posjet naših učenika Baji – gradu koji je u dugogodišnjem bliskom i prijateljskom odnosu s Gradom Labinom. Zajednički koncert s početkom u 17h, u sklopu Tjedna umjetnosti koji se održavao u Baji, otvorila je zamjenica gradonačelnika pozdravivši sve prisutne i zaželjevši dobrodošlicu mladim labinskim glazbenicima. Koncert su započeli učenici iz Baje solo i komornim izvedbama. Zatim je slijedio 30-minutni program velikog orkestra i pjevačkog zbora labinske škole. Program je završio zanimljivim plesnim izvedbama folklorne grupe uz glazbu izvedenu na narodnim instrumentima. Brojna publika oduševljeno je nagradila sve izvođače Koncert je snimala i popratila mađarska televizija, a zabilježila je i izjavu ravnateljice labinske škole Melite Lasek Satterwhite o početku zajedničkog partnerstva i suradnje s Umjetničkom školom iz Baje. Treći dan (srijeda, 8.03.) – nakon doručka slijedio je posjet Umjetničkoj školi "Ferenc Liszt" u Baji, školi koja broji preko 700 učenika i koja uz glazbene programe obuhvaća i likovnu umjetnost te narodni ples. Ravnateljica škole Adrienn Hazslinszkyné Jaross ispričala je učenicima zanimljivosti o djelovanju škole te njenim aktivnostima i projektima. Povratak za Labin uslijedio je preko Varaždina, gdje su učenici imali priliku boraviti u poznatoj varaždinskoj Glazbenoj školi (drugoj po starosti u Hrvatskoj). Uz glazbeni doček dobrodošlice kojeg je priredio kvartet trombona, ravnatelj Davor Matačić pozdravio je naše učenike i proveo ih kroz njihovu prekrasnu školu. Rastanak je bio s dogovorima o zajedničkim planovima i suradnji u budućnosti. Trodnevna turneja završila je posjetom poznatoj varaždinskoj izložbi tajnog života kukaca te prekrasnom dvorcu Stari grad. Vrativši se u kasnim večernjim satima, puni prekrasnih dojmova i uspomena, ovu će malu koncertnu turneju učenici i učitelji labinske Umjetničke škole trajno pamtiti.

Fotkice